А чи не був Telegram з народження частиною глобального блокчейн-проекту TON?

Ще при створенні месенджера, Дуров заявляв, що в розвиток Telegram він буде вкладати власні гроші (від продажу частки ВК) і там не буде реклами. А монетизація не входить в його плани. І поки все реально так, як він говорив три роки тому. На пропозиції продати Telegram всі отримували відмови. Але за рахунок чого буде зростання? Гроші у Дурова рано чи пізно закінчаться.

Давайте окинемо поглядом, як все починалося і як справа йде зараз.

Telegram стартував в кінці 2013. І плавно ріс до 2017. У 2017 році мессенджер одночасно з хайпом криптовалют реально додав у вазі. Кількість користувачів зросла до 180 мільйонів.

Тоді ж і з’явилися перші чутки про розробку Telegram власної блокчейн-платформи під назвою TON і криптовалюти Gram.

Перші опублікували статтю про прийдешнє ICO Telegram джерела з Techcrunch. Хтось десь дістав секретний White Paper ICO на 5 мільярдів доларів США. Документ повідомляв, що з загальної кількості монет у продаж надійде тільки 48%, а 4 відсотки будуть залишені розробникам. Решта, щоб уникнути спекуляцій залишиться у фонді TON Reserve. Токен буде називатися Gram. Майнінг не передбачається. До речі, скільки на цьому було шахрайства, не злічити. Люди продавали і купували неіснуючий ще токен на величезні суми.

Згідно з офіційними, наскільки це можливо даними, TON — це мережа з повнофунціональними сервісами від платежів до сховища файлів і додатків, яка базується на розподіленій системі без залежності від постійного підключення до керуючих серверів. Сам Дуров в бізнес-плані називає найближчим аналогом TON систему I2P.

В архітектуру платформи TON, закладено кілька рівнів захисту від спроби встановити над нею будь-який вид регуляції. Є думка, що саме план створення Telegram Open Network, був справжньою причиною блокування Telegram в РФ. Бо держава повністю втрачає контроль над платіжними операціями і даними, а також не може забезпечувати регулювання.

Незабаром розробники Telegram реально оголосили, що розміщення буде, і воно пройде в 3 етапи. Взяти участь зможуть тільки ті, кого відбере команда Дурова.

Перше і друге розміщення пройшли 13 лютого і 29 березня 2018 року. все проходило за правилами комісії з цінних паперів і бірж США. Цим було закрито два питання. Світ дізнався про ICO і ті, хто був під санкціями (резиденти РФ), не змогли купити токен. SEC оприлюднила суми розміщень і список учасників, які купили токен. Конкретно: 1,7 мільярд доларів і 200 інвесторів. Цієї інформації вистачило, щоб визнати TON найбільшим ICO.

Після ходили чутки про третій публічний раунд, але за даними команди, його скасували. Новини пропали.

На початку квітня 2018 у зв’язку з відмовою Дурова видати ключі для читання листування, Telegram заблокували в РФ. Роскомнагляд вніс домени telegram.org, t.me та інші в реєстр заборонених ресурсів. Оператори стали відмовляти в доступі.

Перебої реально були, але зовсім недовго. Telegram якось пристосувався, а користувачі навчилися працювати з Proxi і VPN.

У травні Telegram почав тестування сервісу Telegram Passport, за допомогою якого можна зберігати особисті дані і використовувати їх для ідентифікації на інших ресурсах. І знову тиша.

Тільки 5 вересня розробники нагадали про себе черговим звітом. Загальний посил був такий, що все йде за планом. Частина робіт завершена, частина виконана на 10-70%. Смарт-контракти розробляються. Середній відсоток готовності Telegram Open Network — 70%.

Трохи пізніше, в грудні 2018 Дуров ліквідує Telegram Messenger LLP. Спочатку припускали, що це зроблено для обходу блокувань. Але, швидше за все LLP – правова форма, більш підходяща стартапу. Щось на зразок нашого ТОВ, яке в міру зростання оборотів зазвичай змінюють на ВАТ або щось інше.

На початку 2019 року багато писали, що Дуров збирається офіційно презентувати TON на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Але нічого такого не сталося.

Тоді ж компанія HASH Crypto Investment Bank, видала оцінку майбутньої капіталізації Gram в розмірі 30 мільярдів доларів. Кріптобіржа Xena запустила торги деривативами на Gram. Знову стали писати, що запуск буде в березні. Особливо багато говорили, коли з’явилися проблеми у Facebook і Instagram і Дуров у своєму каналі повідомив, що за 24 чотири години Кількість користувачів Telegram у світі зросла аж на 3 мільйони осіб.

Зараз ходять чутки, що запуститися повинні до жовтня. Будемо чекати.

Система інфраструктури TON

Що з TON зараз?

Ще анонсуючи проект, команда Telegram обіцяла, що TON буде швидше Bitcoin і Ethereum, і навіть зможе конкурувати з Visa і Mastercard. В месенджер планується вбудувати гаманець, який відразу стане найпоширенішим криптогаманцем в світі (260 млн користувачів).

На даний момент відомо, що Telegram надав доступ десяткам команд блокчейн-програмістів до своєї тестової версії TON. Це зроблено для тестування і виявлення помилок системи, а також вивчення властивостей мережі. Програмісти тестують смарт-контракти і швидкість транзакцій.

При цьому стороннім розробникам максимально спростять створення додатків для блокчейн-платформи. Технічна документація проекту восени вже була розіслана інвесторам TON. Хоча проект ще не запущений, але вже є структури, що працюють на мережу. Одна з них — компанія TON.Labs, яка готує інструментарій для розробників додатків для TON.

Ідея в тому, щоб будь-які команди програмістів в світі могли за тиждень написати додаток з готових модулів. А користувачі Telegram зможуть отримати доступ до додатків і перемикатися між ними. Продумуються зв’язки з іншими блокчейнами.

Додатки планують створювати не тільки в сфері платежів, але і фінансових і банківських послуг. Для цього нещодавно TON.Labs і компанія Wirecard, глобальний постачальник мережевих технологій і фінансових послуг, оголосили про плани з розробки спільної платформи платежів, цифрових і банківських послуг.

TON.Labs надає технології, а також основну інфраструктуру блокчейну для проектів, Telegram і його користувацьку базу. Wirecard в свою чергу володіє рішеннями цифрового фінансового обслуговування для бізнесу. Обидві компанії заявили, що раді співпраці і бачать гігантські перспективи.

Одне з рішень, що спрощує роботу стороннім програмістам – оновлення Bot API. Боти отримали можливість працювати з опитуваннями; видаляти повідомлення, відправлені користувачем протягом 48 годин; закріплювати і відкріплювати повідомлення у звичайних групах; бачити ім’я автора пересланного повідомлення, навіть якщо автор приховав можливість переходу в свій профіль і т. д. Також у прев’ю документів тепер можна вписувати квадрат розміром 320х320 замість 90х90. Детальна інформація по темі тут.

Поки все. Чекаємо подальших новин. Будемо тримати в курсі.